Тупчієнко Станіслав
Буцик Антоніна
Кошельнюк Катерина
Омельченко Варвара
Щербова Анастасія
Трощинськa Анастасія
- 2-04-2020, 12:06
- 427
- 0
Кращий сценарій для нас — сприймати пандемію як щось, що закликає до вищого рівня співпраці, креативності та свідомого життя
Із вдячністю Стефану Дінану з мережі The Shift Network за натхнення
«Сьогодні ситуація така, але хтозна, що буде завтра…». Минулого тижня я чула цю фразу частіше, ніж будь-коли. І ніколи ще «завтра» не звучало настільки буквально.
Ще Геракліт стверджував, що єдина постійна річ у житті — зміни. Але в наші дні це відчувається особливо гостро.
Еволюційний біолог Елізабет Сатуріс вважає, що «стрес — це єдине, що викликає еволюцію». Чи можливо, що поки ми в повсякденному житті відчуваємо зростання рівня стресу, людство рухається вгору по еволюційній спіралі?
Ніколи ще наше сьогодення не було настільки турбулентним, а майбутнє — настільки невизначеним, але водночас ніколи ще ми так сильно не відчували свою пов’язаність і взаємозалежність. Життя немов виштовхує нас із зони комфорту, запрошуючи до дорослішання і розвитку нових навичок і якостей: емоційного інтелекту, стресостійкості, інклюзивного мислення і здатності підтримувати не тільки фізичну, а й ментальну і емоційну гігієну, а також бути відповідальними членами суспільства.
Щоб бути позитивним прикладом для інших, потрібно подвоїти зусилля з турботи про себе.
На думку відомого антрополога Джейн Гудолл, річ не у стресі, а в тому, як ми на нього реагуємо. Тому до карантину, пов’язаного з поширенням COVID-19, можна поставитися як до «прокляття», «всесвітньої змови», «кінця світу», а можна — як до шансу відкрити і розвинути в собі та інших щось нове, підтримати один одного і зайнятися розробкою ідей для стійкішого існування.
Глибокі дослідження ситуації свідчать, що стримати пандемію можна, дотримуючись заходів соціального дистанціювання. Якщо ви досі в це не вірили, настав час це зробити — не завтра, не через тиждень. Сьогодні.
Обмеження публічних заходів вже дало свої плоди в багатьох країнах. Багато компаній і шкіл переходять у режим віддаленої роботи.
Нам усім важливо за можливості припинити соціальну взаємодію, щоб уповільнити поширення вірусу і запобігти катастрофічному перевантаженню системи охорони здоров’я. На практиці це означає, що в найближчі кілька місяців нам доведеться проводити більшість часу вдома. І це матиме величезні наслідки для сімей, бізнесу, соціального та суспільного життя.
Що робити? Важливо не панікувати і не переживати — страх призводить до нераціональної поведінки, збільшення стресу та пригнічення здоров’я загалом.
По-перше, негайно почніть практику соціального дистанціювання.
- Вітайтеся тільки словами, кивком або поклоном.
- Уникайте всіх малих, середніх або великих груп і місць, де збирається багато людей.
- Залишайтеся вдома, якщо у вас є симптоми будь-якого захворювання.
- Носіть маски відповідно до рекомендацій ВООЗ.
По-друге, підготуйте свою мережу емоційної підтримки.
- Поговоріть з рідними, щоб усі були поінформовані однаково, обговоріть ролі, можливості і потреби кожного в разі розвитку різних сценаріїв.
- Проведіть сімейну раду і домовтеся про правила використання спільного простору. Сформулюйте основні принципи спілкування на найближчі тижні. Коли ми всі разом, нам може бути складно, але ми здатні перетворити цей виклик на шлях емоційного зближення.
- Познайомтеся зі своїми сусідами і зберіться (дотримуючись дистанції або, за можливості, онлайн), аби обговорити, якими ресурсами можна ділитися і як оптимізувати побут, особливо якщо станеться щось несподіване. Переконайтеся, що у вас є контакти (номери телефонів та адреси електронної пошти) членів вашої сусідської громади.
- Сім'ї з дітьми, найімовірніше, потребуватимуть ізоляції або створення кластерів із декількох сімей. Об'єднавшись у групи з двох-трьох сімей, батьки зможуть розділити між собою навантаження з догляду за дітьми і домашнього навчання — це дозволить їм продовжувати утримувати фокус на своїх професійних і домашніх обов’язках.
- Літнім або хворим важливо знайти помічників, в ідеалі молодих людей, які зможуть купувати для них продукти і виконувати невідкладні доручення. Сприймайте це як систему приятелів-напарників: такий підхід забезпечить, з одного боку, підтримку для літніх людей, з іншого — часткову зайнятість і підробіток для молоді, яка, ймовірно, зіткнеться з фінансовими труднощами.
- З’ясуйте, хто відчуватиме себе найбільш ізольованим у вашій мережі, і складіть план регулярних дзвінків по Skype або Viber, щоб дізнаватися, як у них справи.
- Визначте людей зі свого кола, найвразливіших економічно, і разом подумайте, як допомогти їм подолати тимчасові труднощі.
По-третє, поширюйте позитивне мислення і світосприйняття.
Щоб бути позитивним прикладом для інших, потрібно подвоїти зусилля з турботи про себе. Щоб мати можливість підтримувати тих, хто відчуватиме страх, тривогу і потребу, важливо оптимізувати власний психологічний стан і фізичне здоров’я. Зміцніть власний імунітет і стійкість, щоб увійти у складний період якомога сильнішими.
Базові рекомендації щодо догляду за собою:
- Спіть не менше восьми годин.
- Займайтеся регулярними фізичними вправами, бажано на свіжому повітрі (наприклад, на балконі). Якщо є можливість, гуляйте. Дихайте свіжим весняним повітрям — самі або разом із рідними.
- Дотримуйтеся збалансованої та здорової дієти. Навчіться готувати просто і смачно з доступних продуктів.
- Звертайте увагу на дихання. Чи можете ви прямо зараз зробити паузу? Закрийте очі, зробіть кілька глибоких вдихів і видихів. Дозвольте собі залишатися спокійними і відгукнутися з наміром замість того, щоб реагувати бездумно, під впливом страху.
- Концентруйтеся на теперішньому моменті. Найактивніше займайтеся своїми духовними практиками. Щодня медитуйте або моліться, щоб зосередити свій розум і підняти дух.
- Відстежуйте свої почуття. Нам може бути тривожно і страшно, і нам може бути з цим ОК. Ми можемо відчувати сум’яття і тривогу, і все одно відгукуватися, а не реагувати автоматично. У цей момент, «прямо зараз», з вами все добре. Якби це було не так, ви, ймовірно, не читали б цей текст. І той факт, що прямо зараз ви зберігаєте спокій і розслабленість, анітрохи не применшує серйозності ситуації.
- Дякуйте, дякуйте, дякуйте. За те, що маєте. Собі, близьким, життю. Як казав письменник Джон Генрі Джоуетт: «Подяка — це вакцина, протиотрута і антисептик».
- Почніть вести щоденник, в якому зосередьтеся на можливостях, а не на сценаріях судного дня. Працюйте зі страхами, коли вони виникають, але не дозволяйте їм перемогти вас. У людей у головах щодня пролітають десятки тисяч думок. Більшість з них не має нічого спільного з реальністю. Вам не обов’язково в них вірити. Ми можете вибирати, на яких з них ви хочете фокусуватися, а які просто відпустити. У разі потреби, зверніться по психологічну допомогу online.
По-четверте, знайдіть те, що ви можете робити вдома і що допоможе вам позбавитися від нудьги і тривоги.
- Якщо ви живете у приватному будинку, садівництво і городництво допоможе розвантажити голову і з часом забезпечить сім'ю свіжими овочами та фруктами.
- Ви давно хотіли написати книгу? Почати блог? Подкаст? Це хороша можливість проявити свою креативність.
- Розвивайте ваші кулінарні здібності. Експериментуйте з простою, але поживною їжею.
- Пройдіть онлайн-курси, відвідайте віртуальні музеї, подивіться online-трансляції з театрів, які відкрилися для всього світу.
- Подумайте про способи монетизації своїх навичок, наприклад, коучинг або наставництво у Zoom або Skype.
- Створіть книжковий онлайн-клуб із друзями і щотижня обговорюйте те, що читаєте. Складіть список літератури, яка сприятиме вашому зростанню.
- Запитайте у друзів, які фільми варто подивитися з тих, які ви ще не бачили.
- Знайдіть час для довших і глибших бесід із людьми, з якими ви втратили зв’язок останнім часом. Оновіть свої соціальні зв’язки віртуально.
- Підійдіть до розподілу уваги і часу максимально усвідомлено. Плануйте свій день і намагайтеся дотримуватися плану, в якому будуть домашні справи, робота, тепле спілкування з рідними. Відстежуйте час, проведений в соціальних мережах. Подумайте, скільки статей ви хочете прочитати протягом дня, і не перевантажуйте себе додатковою інформацією. Перед тим, як оновити свій статус або написати пост, запитайте себе: «Який мій намір?», «Яку свою потребу я цим задовольняю?», А також «Чи правдиво це? Чи справді це важливо і корисно?».
По-п'яте, приєднуйтесь до можливостей покращення світу.
Що більше ви зосереджуєтесь на можливостях, то більше вивільняєте свою креативність і переносите увагу на позитив. Ось деякі речі, до яких нас може підштовхнути пандемія, і які допоможуть нам у довгостроковій перспективі:
- Створення більш сильних і стійких локальних мереж, зміцнення зв’язків всередині наших спільнот.
- Віртуалізація роботи. Ми зрозуміємо, як можна працювати ефективно, витрачаючи менше часу на дорогу. Це допоможе зменшити наш вуглецевий слід.
- Відбудеться перехід від надмірного споживання до життя, зосередженого на проживанні, власному досвіді і стосунках.
- Ми розвинемо стресостійкість і адаптивність, здатність залишатися спокійними і ресурсними під час негоди.
- У суспільстві проявляться нові лідери, яких можна буде номінувати на політичні ролі, піднявши таким чином рівень вимог до рис і навичок наших політичних діячів.
- Пандемія може допомогти нам подолати розбіжності, коли ми працюємо над спільними рішеннями проблем наших спільнот і суспільства взагалі. Ми можемо фокусуватися на тому, що нас об'єднує, а не розділяє.
- Співпраця між поколіннями. Оскільки пандемія найбільше вразить літніх людей, це активізує спілкування між поколіннями, що допоможе у розв’язанні інших соціальних проблем.
- Поява нових підприємницьких ідей і візіонерських рішень. Народжуватимуться нові бізнеси. Кризи спонукають до інноваційного мислення. Подумайте над тим, що ви могли б розвинути за часів кризи, що буде мати реальну цінність і після неї?
Все це може привести більше людей до усвідомлення того, що ми насправді — одна взаємопов'язана людська сім'я, і можемо ефективно долати проблеми, тільки коли співпрацюємо. По суті, ця криза може підштовхнути нас до відчуття глобальної солідарності та громадянства, що є ознакою наступного етапу еволюції. Нас також згуртує наше колективне горе про тих, хто покине цей світ.
Кращий сценарій для нас — сприймати пандемію як щось, що закликає до вищого рівня співпраці, креативності та свідомого життя. Ми можемо жити більш стійко, мирно і радісно в наших місцевих спільнотах. Ми можемо розвинути більше навичок самостійного способу життя. Ми можемо культивувати якісніший і дешевший спосіб життя з меншою кількістю речей.
Ми є результатом, частиною і співавторами певних еволюційних процесів. У нас є підстава згадати, хто ми є і яка наша справжня мета: зробити нашу планету кращою для наступного покоління. Іноді нас може пробудити тільки очевидна трагедія. Пандемія коронавірусу може стати пробудженням, якщо ми спокійно перейдемо до негайних правильних дій.
Нумо напишемо історію 2020-го, як року не тільки глобальної катастрофи, але й народження нового способу буття. Так само, як складний життєвий досвід може стати каталізатором нашого особистісного зростання, так і ця надзвичайна ситуація планетарного масштабу може привести до реальної еволюції нашого виду.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.